Náš týdenní návrh cyklotras

Den 1 – sobota

Příjezd do Šanova. Pokud přijedete vlastním vozem, nabízíme vám parkování na uzavřeném dvoře našeho penzionu. Pokud přijedete vlakem, rádi vás vyzvedneme na vlakovém nádraží v Hrušovanech nad Jevišovkou (2 km od našeho penzionu). A protože čas na dovolené je třeba využít, tak se hned po ubytování vypravíte do známých rakouských lázní v Laa an der Thaya (11 km autem, 15 km na kole po cyklostezce), kde se můžete věnovat vodním radovánkám.

Den 2 – neděle

Mikulov Dnes se vydáte na výlet do historického Mikulova. Městečko nabízí nejen výborné víno, atraktivní památky (unikátní židovský hřbitov a synagoga), ale i bohatý kulturní program. Na kole pro cyklostezce Praha – Vídeň a po 24 km jste v Mikulově. Tady se můžete rozhodnout , zda pojedete zpět na kole po rakouské straně hranice (38 km), nebo po cyklostezce Vídeň – Praha (24 km) nebo vlakem, který odjíždí z Mikulova každou hodinu.

Den 3 – pondělí

Přírodní rezervace Karlov Tento den je zaměřený na pěší turistiku (délka trasy 15 km) a zavede vás do přírodní rezervace Karlov. Trasa vede kolem Emina zámečku (pobýval zde mladý Alfons Mucha), zastavíte se u Hraběcí studánky a pak se po hrázi rybníků (Prostředního a Dolního Karlova) dostanete do Božic, kde můžete zakončit svůj výlet koupelí v relaxačním centru (bazén se slanou vodou a vířivky) a vlakem se vrátit do Šanova. Vyznavači cykloturistiky si mohou dopřát trasu z Šanova do rakouské vesnice Falkenstein se stejnojmennou ruinou hradu Falkenstein (nabízí nádherný výhled na Dolní Rakousko a Mikulovsko) s dojezdem do Mikulova a návratem zpět vlakem (trasa na 43 km nabízí převýšení 644 m ).

Den 4 – úterý

Znojmo Dnes bude vaším cílem královské město Znojmo a po trase navštívíte Jaroslavice s impozantním zámkem, vesnici Slup s unikátní technickou památkou – vodním mlýnem s expozicí mlynářství. Odměnou za absolvování trasy dlouhé 37 km je návštěva Znojma. Můžete prozkoumat historické podzemí, navštívit Znojemský Hrad či pozorovat historické centrum z vyhlídky radniční věže. Bohatý kulturní program nabízí řadu akcí po celou turistickou sezónu

Den 5 – středa

Dnes se vypravíte do bývalého panství rodiny Liechtensteinů, kteří ovládali své panství mezi Valticemi a Lednicí více než 700 let. Přejedete vlakem do Valtic a odtud se vypravíte po červené značce do Lednice, po cestě budete obdivovat stavby zasazené do krajiny - salety (Rendes-Vouse, Svatý Hubert, Tři Grácie) , v Lednici navštívíte neogotické letní sídlo rodiny Liechtensteinů s francouzským a anglickým parkem), popojedete k umělé ruině Janohradu a přes hraniční zámeček v Hlohovci (doporučujeme se občerstvit v restauraci s vyhlídkou na Lednické rybníky) se vrátíte zpět do Valtic. Kromě prohlídky valtického zámku doporučujeme degustaci vína v proslulém salónu vín, který nabízí pouze vítězná vína z nejvýznamnějších vinařských klání. Celková délka trasy je 27 km , pokud se vydáte vlakem zpět do Šanova. Pokud se rozhodnete jet do Šanova na kole ujedete dnes celkem 62 km.

Den 6 – čtvrtek

Národní park Podyjí Dnes se vydáte vlakem do Znojma odkud pojedete na kole do centra Národního parku Podyjí – vesnice Čižov. Projedete kolem památníku Železné opony směrem do Rakouska a navštívíte městečko Hardegg. Nevynechejte na trase Hardegskou vyhlídku, odkud můžete obdivovat meandrující Dyji. Odsud pojedete do Vranova nad Dyjí, se zámkem na skalním ostrohu odkud je nádherná vyhlídka na Vranov. Blízká přehradní nádrž je ideální zastávkou k vykoupání. Pokud se rozhodnete pro kratší verzi výletu (44 km), jeďte do Šumic, odkud můžete jet vlakem do Znojma a dále do Šanova. Pokud se rozhodnete vrátit až do Znojma, celková délka cyklovýletu je 66 km.

Den 7 – pátek

Aqualand Moravia v Pasohlávkách - Pálava Dnes se vydáte do Aquaparku v Pasohlávkách. Trasa na kole z Šanova jedním směrem je dlouhá 27 km, pokud si ji chcete zkrátit tak, doporučujeme jet vlakem do Dobrého Pole a trasa je pouze 15 km. V případě letních teplot můžete celý den strávit na písečné pláži V Pasohlávkách, pokud vás více láká největší hustota vodních tobogánů a skluzavek, navštivte největší aquacentrum v České republice – Aqualand Moravia. Pokud jste spíše vyznavači aktivního pohybu – dnešní program by nabídl pěší přechod Pálavy s odvozem do Dolních Věstonic (prohlídka Muzea s expozicí lovců mamutů) a cílem v Mikulově (13 km) s návratem vlakem z Mikulova do Šanova. Pokud chcete i poslední den pobytu strávit na kole doporučujeme okruh okolo Pálava (30 km), který začíná i končí v Mikulově, jeho délka je 32 km a uspokojí i milovníky prudších výšlapů.

Den 8 – sobota

Odjezd